Kolagen naturalny — podstawowe informacje - House of Collagen

Kolagen naturalny — podstawowe informacje


Barbara

19 marca, 2021

Kolagen naturalny — podstawowe informacje

Przeczytasz w: 6

Kolagen pojawia się w kosmetykach, preparatach do picia i tabletkach. Czym jednak jest i jak wpływa na ludzki organizm? Kolagen naturalny to przede wszystkim budulec tkanek, odpowiadający między innymi za jędrność skóry. Wraz z wiekiem jest go w organizmie mniej, dlatego naskórek marszczy się, a na twarzy powstają głębokie bruzdy. Co warto wiedzieć o kolagenie, w jakich produktach można go znaleźć i jakie ma działanie?

 

Kolagen naturalny — informacje i występowanie

Warto zacząć od wyjaśnienia, co to jest kolagen. Występuje on naturalnie w organizmie człowieka i stanowi najważniejsze białko strukturalne. Kolagen naturalny znajduje się w tkance łącznej, a jego zadaniem jest tworzenie wiązań między poszczególnymi komórkami w skórze, kościach, ścięgnach czy chrząstkach. Jest także budulcem elastycznej powłoki, która chroni organy wewnętrzne, zawieszone w jamie brzusznej. Kolagen naturalny powstaje w organizmie człowieka, z wiekiem jest go jednak coraz mniej. Obecnie wciąż trwają pracę nad zrozumieniem tego białka, dlatego można śmiało stwierdzić, że jego rola jest jeszcze nie całkiem jasna. Wiadomo, że kolagen składa się z łańcuchów aminokwasów i stanowi łącznie aż 30% białek w ludzkim organizmie. Suplementuje się go, aby zachować zdrowe i mocne kości, a przede wszystkim w celu zatrzymania starzenia się skóry. Kolagen odpowiada za jędrność i młody wygląd cery, dlatego można znaleźć go w kosmetykach i preparatach pielęgnacyjnych.

 

Kolagen skóra infografika

 

Co buduje kolagen?

Wiadomo już, czym jest to najważniejsze białko strukturalne, ale warto zrozumieć także, co zawiera kolagen. Składa się z połączonych w łańcuchy aminokwasów, wśród których najważniejsze to:

  • Glicyna — odpowiada głównie za syntezę glukozy oraz kreatyny, a także jest niezbędna w procesie budowy krwinek czerwonych.
  • Prolina — to właśnie dzięki niej skóra staje się elastyczna, jest nawodniona i odporna na działanie promieni UV. Aminokwas ten ma pozytywny wpływ na stawy oraz naczynia krwionośne. Prolina dodatkowo zmniejsza poziom wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia się skóry.
  • Lizyna — nie powstaje naturalnie w organizmie, musi być dostarczana z zewnątrz, ale zalicza się ją do grupy aminokwasów niezbędnych do życia. Jest odpowiedzialna za procesy powstawania przeciwciał, a także za tworzenie hormonów i enzymów.
  • Glutamina — jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jelit. Występuje przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, dlatego wspomaga ich odbudowę. Jako składnik kolagenu, glutamina pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem, ponieważ wspomaga układ odpornościowy.

Wpływ kolagenu na organizm

Co daje kolagen? Pozytywnie wpływa on na cały organizm. Jako białko strukturalne poprawia funkcjonowanie stawów oraz ścięgien, zapobiegając bólom i kontuzjom. Kolagen poprawia przepływ krwi, ponieważ uelastycznia naczynia krwionośne. Ponadto przyspiesza gojenie się ran i zrastanie kości, a także zwiększa przyswajalność składników leczniczych. Jak kolagen wpływa na skórę? Przede wszystkim widocznie poprawia jej wygląd, napina ją i wygładza linie zmarszczkowe. Kolagen nawilża naskórek i pomaga pozbyć się nieestetycznych przebarwień.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen naturalny ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w różnych dziedzinach medycyny (do przyspieszania gojenia ran, wzmacniania stawów i kości, przy problemach z układem krwionośnym lub trawiennym) oraz w kosmetologii. W kosmetykach i preparatach do pielęgnacji wykorzystuje się go głównie do poprawy wyglądu skóry, przywrócenia jej jędrności i odpowiedniego nawilżenia. Gładki i elastyczny naskórek jest wolny od przebarwień, trądziku, a nawet cellulitu, bo kolagen pozytywnie wpływa na wygląd całego ciała.