Kolagen naturalny – czym jest i dlaczego jest tak ważny | HouseofCollagen

Kolagen naturalny – czym jest i dlaczego jest tak ważny


Paulina

3 maja, 2021

Kolagen naturalny – czym jest i dlaczego jest tak ważny

Przeczytasz w: 10

Pewnie nie raz wyobrażaliśmy sobie, że może za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat ktoś stworzy prawdziwy „eliksir młodości”, a tym samym uszczęśliwi wiele kobiet i mężczyzn, u których upływający czas pozostawił pewne znaki w postaci zmarszczek czy obolałych stawów. A tymczasem taki eliksir już istnieje, i to w naszym organizmie. Jest nim kolagen, który często nazywany jest „białkiem młodości” i dzieje się to nie bez powodu.

Z pewnością każdy o nim słyszał, bowiem wzmianka o nim pojawia się niemal zawsze, gdy mowa o odmładzaniu, kremach czy suplementach oraz zabiegach medycyny estetycznej. Kolagen bowiem pojawia się w kosmetykach, preparatach do picia i tabletkach. A tymczasem nasz organizm zawdzięcza mu zdecydowanie więcej, niż tylko zdrowy i piękny wygląd. Czym więc jest i jak wpływa na ludzki organizm oraz w jakich produktach można go znaleźć i jakie ma działanie? Poznajmy bliżej ten wyjątkowy składnik naszego organizmu.

Co to jest kolagen naturalny?

Kolagen naturalny to białko, naturalnie występujące w organizmie człowieka i stanowiące najważniejsze białko strukturalne. Kolagen znajduje się w tkance łącznej, a jego zadaniem jest tworzenie wiązań między poszczególnymi komórkami w skórze, kościach, ścięgnach czy chrząstkach. Jest także budulcem elastycznej powłoki, która chroni organy wewnętrzne, zawieszone w jamie brzusznej. Na jego najważniejszą funkcję wskazuje już sama nazwa, bowiem z greckiego „kolla” oznacza „klej”, a więc kolagen jest pewnym spoiwem, budulcem ludzkiego organizmu. Dzięki niemu tkanki odporne są na rozciąganie i mogą prawidłowo funkcjonować. Kolagen stanowi około 1/3 wszystkich białek ludzkich, a w skórze jest go aż 70%.

Kolagen w skórze człowieka

 

Wiadomo już, czym jest to najważniejsze białko strukturalne, ale warto zrozumieć także, co zawiera kolagen. Składa się z połączonych w łańcuchy aminokwasów, wśród których najważniejsze to:

  • glicyna — odpowiada głównie za syntezę glukozy oraz kreatyny, a także jest niezbędna w procesie budowy krwinek czerwonych.
  • prolina — to właśnie dzięki niej skóra staje się elastyczna, jest nawodniona i odporna na działanie promieni UV. Aminokwas ten ma pozytywny wpływ na stawy oraz naczynia krwionośne. Prolina dodatkowo zmniejsza poziom wolnych rodników, co opóźnia procesy starzenia się skóry.
  • lizyna — nie powstaje naturalnie w organizmie, musi być dostarczana z zewnątrz, ale zalicza się ją do grupy aminokwasów niezbędnych do życia. Jest odpowiedzialna za procesy powstawania przeciwciał, a także za tworzenie hormonów i enzymów.
  • glutamina — jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jelit. Występuje przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, dlatego wspomaga ich odbudowę. Jako składnik kolagenu, glutamina pomaga lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem, ponieważ wspomaga układ odpornościowy.

Niestety, wraz z upływem lat, ilość kolagenu w ludzkim organizmie spada, co widoczne jest nie tylko po naszej twarzy, ale także stawach a nawet ogólnym samopoczuciu. Dlatego ważne jest jego suplementowanie, by zachować zdrowe i mocne kości, a przede wszystkim w celu zatrzymania starzenia się skóry. Kolagen odpowiada za jędrność i młody wygląd cery, dlatego można znaleźć go w kosmetykach i preparatach pielęgnacyjnych. Co więcej, prace nad dokładnym poznaniem i zrozumieniem w pełni tego wyjątkowego biała ciągle trwają, dlatego śmiało można stwierdzić, że jego zalety nie są jeszcze tak do końca odkryte.

Jakie są zastosowania kolagenu naturalnego?

Kolagen naturalny ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w różnych dziedzinach medycyny- do przyspieszania gojenia ran, wzmacniania stawów i kości, przy problemach z układem krwionośnym lub trawiennym oraz w kosmetologii. W kosmetykach i preparatach do pielęgnacji wykorzystuje się go głównie do poprawy wyglądu skóry, przywrócenia jej jędrności i odpowiedniego nawilżenia. Gładki i elastyczny naskórek jest wolny od przebarwień, trądziku, a nawet cellulitu, bo kolagen pozytywnie wpływa na wygląd całego ciała.

Kolagen na stawy

Wspomnieliśmy już, że kolagen jest ważnym budulcem stawów, chrząstek, kości, mięśni, ścięgien, organów wewnętrznych a nawet naczyń krwionośnych . Dzięki niemu kości są zdecydowanie mocniejsze a po złamaniu prawidłowo się zrastają. Kolagen przyśpiesza także gojenie ran, usprawnia przepływ krwi oraz pozwala na prawidłowe funkcjonowanie stawów i ścięgien.

Im organizm człowieka jest starszy, tym bardziej jego stawy i kości narażone są na nadmierne obciążenie i wszelkiego rodzaju urazy. Kolagen bowiem je nawilża, a tym samym regeneruje i zabezpiecza, czyniąc na tyle elastycznymi, by zniwelować ryzyko kontuzji czy obrzęków a także utrzymać ich właściwy kształt. Co więcej, dzięki niemu zmniejsza się aktywność enzymów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych oraz bólów reumatycznych. Białko to jest także odpowiedzialne za produkcję mazi stawowej. Kiedy znacząco zaczyna go brakować, szybko pojawiają się bóle nadgarstków, bioder czy kolan.

 

 

Kolagen na skórę

Nie powinno dziwić, że większość osób słowo „kolagen” kojarzy jedynie z pięknym, młodym wyglądem. Najwięcej kolagenu znajduje się bowiem w skórze, a więc jednocześnie najszerszy zakres jego zastosowania dotyczy właśnie skóry i jej kondycji. Jednym słowem- na własnej skórze najbardziej można odczuć skutki niedoboru kolagenu.

Kolagen zapewnia prawidłowe nawilżenie i napięcie skóry, dodaje jej sprężystości oraz znacznie ją wygładza. Jego niedobór powoduje powstawanie zmarszczek, które wraz z upływem czasu i braku podjęcia jakichkolwiek działań, znacznie się pogłębiają. Kolagen spowalnia procesy starzenia się skóry a także przyczynia się do odbudowy struktur skóry, wspomagając dostarczanie skórze niezbędnych składników odżywczych. Kolagen naturalny pomaga w leczeniu trądziku, zmniejsza przebarwienia skóry a także rozjaśnia cienie pod oczami. Wskazany jest szczególnie w pielęgnacji skóry wrażliwej- atopowej bądź skłonnej do alergii, gdyż we właściwy sposób wygładza i pielęgnuje skórę, tworząc na jej powierzchni specjalną barierę ochronną.

Ale kolagen pozytywnie wpływa nie tylko na skórę twarzy, lecz działa również w innych obrębach ciała człowieka. Jest pomocny w zwalczaniu cellulitu, rozstępów oraz blizn a nawet likwidacji żylaków. Nie można zapomnieć także o jego pozytywnym wpływie na skórę głowy, włosów i paznokci.

 

 

Kolagen a odpowiednia dieta

Faktem jest, iż od około 25 roku życia produkcja kolagenu zaczyna maleć, jednak sami w znaczący sposób możemy przyczynić się zarówno do nasilenia ubywania kolagenu, jak i do jego powstawania bądź dostarczenia go w postaci suplementów. Zarówno na pierwszy, jak i drugi wariant wpływ ma nasza dieta.

Nieodpowiednia dieta, a więc spożywanie śmieciowego jedzenia oraz pokarmów, które zawierają sporo przetworzonych cukrów, obniża produkcję kolagenu. Natomiast dieta bogata w kolagen, a do tego odpowiednia suplementacja, to przepis na zdrowie i młodość. Do produktów, które zawierają największą ilość naturalnego kolagenu zaliczyć możemy przede wszystkim wszystkie produkty zawierające żelatynę spożywczą, a więc galaretki owocowe, mięsne, rybne oraz wywary z kości, chrząstek czy kurzych łapek. W diecie nie może zabraknąć także witaminy C, która odpowiada za prawidłowy przebieg produkcji kolagenu oraz wapnia. Ponadto aminokwasów takich jak prolina i glicyna, które również zaangażowane są w produkcję białka. Znajdziemy je w białkach jajek, grzybach czy skórze kurcząt.

 

 

Jakie są rodzaje kolagenu naturalnego

Wspomnieliśmy już, że jeśli chcemy zadbać o nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie, od pewnego wieku powinniśmy pamiętać o właściwej suplementacji kolagenu. Na rynku znajdziemy jednak wiele suplementów diety, zawierających kolagen naturalny. Jaki więc rodzaj wybrać? Który będzie najlepszy?

Kolagen rybi

Wśród popularnych suplementów tego typu najwięcej z nich jest pochodzenia zwierzęcego- kolagen rybi, bydlęcy, wieprzowy. Najlepszym z nich jest kolagen rybi (inaczej zwany morskim), gdyż jego budowa jest najbardziej zbliżona do kolagenu produkowanego przez ludzki organizm a także dlatego, iż najlepiej i najgłębiej wnika on w skórę. Przede wszystkim dzięki temu, że łatwo przedostaje się do krwiobiegu, gdyż jego cząsteczki są bardzo małe i charakteryzują się wyższą rozpuszczalnością. Kolagen rybi zawiera dużą ilość drogocennych aminokwasów. Pozyskiwany jest on zwykle z rybich łusek i skór, przez co jest to produkt ekologiczny i w pełni bezpieczny- nie naraża na zarażenie się chorobą chociażby „wściekłych krów”, w przeciwieństwie chociażby do kolagenu bydlęcego. Ponadto w procesie produkcji jest on na tyle oczyszczany, by nie powodował odczynów alergicznych po jego zastosowaniu.

Kolagen do picia

Kolagen występuje także w wielu formach do spożycia. Ich wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji każdej osoby, lecz warto poznać dostępne na rynku możliwości. Jedną z nich jest kolagen do picia. Jest to kolagen w postaci płynu gotowego do spożycia, który bardzo dobrze i szybko przyswajalny jest przez organizm, bowiem wchłania się już w przewodzie pokarmowym. Występuje on zwykle jako hydrolizat, a więc jest rozdrobiony na tak wiele drobnych cząsteczek, które łatwo wchłaniane są przez organizm.

Kolagen w tabletkach

Preparat w tabletkach jest również bardzo popularną formą, niemniej należy pamiętać, że przyswaja się on nieco wolniej. Aby wspomóc to działanie należy popijać tabletki dużą ilością wody. Na rynku dostępne są także tabletki musujące, które można rozpuścić w wodzie i wypić.

Kolagen w proszku

Kolagen mający postać proszku jest najchętniej wybierany, Dodaje się go do wody bądź ulubionego napoju, a nawet jogurtu czy koktajlu. Jest to więc szybka i smaczna wersja tego jakże ważnego suplementu naszej diety. Dzięki temu, że jest to wygodne rozwiązanie, znacznie łatwiej zachować regularność stosowania suplementu. Ponadto niektórzy za jego przewagę uważają fakt, iż kolagen w proszku nie zawiera żadnych zbędnych substancji, takich jak barwniki czy substancje wypełniające.

 

kolagen kosmetyka

 

Kolagen a medycyna estetyczna

Dobrym sposobem stymulacji produkcji kolagenu są różnego rodzaju zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej. Dzięki profesjonalnym działaniom oraz przy użyciu specjalistycznych urządzeń i narzędzi, możliwe jest znaczne pobudzenie oraz wzmocnienie włókien kolagenowych. Wyjątkową zaletą tego typu rozwiązań jest niemalże natychmiastowo widoczny efekt, który także dość długo się utrzymuje. Konieczny jest tylko właściwy dobór kuracji oraz jej regularność.