Jak powstaje kolagen będący składnikiem kosmetyków | HouseofCollagen

Jak powstaje kolagen?


Dr n. farm. Marek Luba

2 kwietnia, 2021

Jak powstaje kolagen?

Przeczytasz w: 6

Nie ma wątpliwości co do tego, że kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym w naszym organizmie. Odgrywa on bardzo istotną rolę, ponieważ jest budulcem układu kostnego, odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych, a ponadto zapewnia skórze jędrność, gładkość oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Warto też wiedzieć, jak powstaje kolagen. Poniżej znajdują się niezbędne informacje na ten temat.

 

Produkcja kolagenu w ludzkim organizmie

Kolagen, określany mianem białka młodości, jest produkowany w skórze właściwej przez fibroblasty. Dzięki tym komórkom możliwa jest także produkcja elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli substancji mających kluczowe znaczenie dla pięknego wyglądu i dobrej kondycji skóry. Kolagen produkowany przez fibroblasty przybiera formę potrójnej helisy. Składa się on z trzech łańcuchów zawierających ok. 100 aminokwasów. Należy pamiętać, że wyróżnia się 28 typów tego białka, różnią się one m.in. miejscem występowania. Za nasz młody wygląd odpowiada głównie kolagen typu I, który stanowi 60-80% ciężaru tkanki suchej skóry, uzupełnia go kolagen typu III. Po 25. roku życia produkcja wspomnianego białka zaczyna stopniowo się zmniejszać. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym: przemiany hormonalne, promieniowanie UV, źle zbilansowana dieta czy palenie papierosów. Aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd, warto sięgnąć po kolagenowe produkty. Jednak ich wybór nie może być przypadkowy, gdyż dobrej jakości preparaty gwarantują skuteczne działanie.

 

jak powstaje kolagen?

Jak powstaje kolagen będący składnikiem kosmetyków?

Chcąc na dłużej zachować piękny i młody wygląd, należy sięgać po produkty mające w składzie tropokolagen (tropocollagen). To inaczej naturalny kolagen hydratowany, ma on strukturę potrójnej helisy i jest tożsamy z białkiem produkowanym przez ludzki organizm. Jak powstaje kolagen w tej postaci? Źródłem jego pozyskiwania jest skóra z ryb. W momencie kontaktu z naszym naskórkiem tropokolagen rozpada się na peptydy i aminokwasy, na co wpływa m.in. temperatura. Jest on w stanie przenikać do głębszych partii skóry i stymulować produkcję kolagenu przez fibroblasty.

Na rynku można znaleźć także preparaty z białkiem hydrolizowanym. Nie są one jednak tak skuteczne jak produkty z tropokolagenem. Jak powstaje kolagen w formie zhydrolizowanej? Substancję tę otrzymuje się na ciepło, przykładowo poprzez gotowanie skóry cielęcej lub chrząstek. Nie ma ona cząsteczek potrójnej helisy i tak naprawdę jest pozbawiona właściwości kosmetycznych czy leczniczych. Aby znajdujący się w preparatach kolagen naturalny mógł przenikać do skóry właściwej i krwioobiegu, ciężar właściwy cząsteczki nie powinien przekraczać 300 kDa. Tym właśnie wyróżnia się tropokolagen będący głównym składnikiem naszych produktów.

 

Proces produkcji tropokolagenu, inaczej nano-kolagenu, jest czasochłonny i wymaga starannego przygotowania. Pozyskuje się go wyłącznie ze skóry z ryb, ponieważ komórki pochodzące np. od ssaków byłyby zbyt duże, aby móc swobodnie przenikać w głąb tkanek. Kolagen hydratowany zachowujący budowę potrójnej helisy jest najlepiej wykorzystywany przez ludzki organizm. Stosowanie preparatów, w których jest on głównym składnikiem, pozwala na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. To nie tylko wyraźnie młodsza, gładsza i dogłębnie nawilżona skóra, ale również redukcja przebarwień, opuchlizny czy cellulitu na ciele.