Jak kolagen zmniejsza obrzęki i przyspiesza gojenie ran | HouseofCollagen

Jak kolagen zmniejsza obrzęki i przyspiesza gojenie ran


Paulina

6 maja, 2021

Jak kolagen zmniejsza obrzęki i przyspiesza gojenie ran

Przeczytasz w: 6

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie możliwości ma nasz organizm. Od poczęcia, przez cały czas, na pełnych obrotach i bez chwili wytchnienia zachodzi w nim mnóstwo różnorakich procesów, dzięki którym możemy prawidłowo funkcjonować. Organizm człowieka to również wiele drogocennych elementów, składników, tkanek i płynów. Każdy z nas zapewne spośród nich wymieni krew, która pełni szczególną rolę. Natomiast nie mniej ważny jest inny, wartościowy budulec naszego organizmu, a mianowicie kolagen. Zwany „białkiem młodości” stanowi swoisty eliksir na piękną i zdrową skórę, ale ma także wiele innych zastosowań. Kolagen naturalny bowiem przyśpiesza gojenie ran oraz wpływa na zmniejszenie obrzęków. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej kwestii.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym, które naturalnie występuje w organizmie człowieka, stąd też prawidłowa nazwa „kolagen naturalny”. Spośród wielu funkcji jakie pełni, najważniejszą jest to, iż pełni rolę spoiwa- tworzy wiązania pomiędzy komórkami skóry, kości, ścięgien czy chrząstek- budulca ludzkiego organizmu, dzięki któremu poszczególne tkanki są odporne na rozciąganie i mogą prawidłowo funkcjonować. Kolagen składa się z połączonych w łańcuchy aminokwasów takich jak: glicyna, prolina, lizyna, glutamina. Kolagen stanowi aż 1/3 wszystkich białek ludzkich, natomiast w skórze jest go aż 70%. Niestety tylko w kwiecie wieku, bowiem wraz upływem lat, ilość kolagenu w ludzkim organizmie widocznie spada. Wówczas należy pomyśleć o jego suplementowaniu, co będzie sprzyjać opóźnieniu starzenia się skóry, ale także pozwoli zachować zdrowe i mocne kości. Kolagen dostępny jest pod wieloma postaciami, jak na przykład kosmetyki, preparaty do picia czy tabletki, a także w czystej postaci, używany do różnorakich zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii.

Jak widzimy kolagen ma wiele zastosowań i przynosi mnóstwo korzyści, zarówno pielęgnacyjnych, jak i zdrowotnych. Dziś przyjrzyjmy się jednak temu, jakie zastosowanie ma kolagen w dziedzinach medycznych, a mianowicie w jaki sposób zmniejsza on obrzęki oraz przyśpiesza gojenie ran.

 

czym jest kolagen? co to jest kolagen

 

Kolagen w procesie gojenia ran i zmniejszania obrzęków

Kolagen odgrywa kluczową rolę w procesie gojenia się wszelkiego rodzaju ran, biorąc aktywny udział w dwóch z trzech faz gojenia. W pierwszej fazie gojenia, tzw. fazie zapalnej, kolagen nie odgrywa znaczącej roli, zaś w dwóch pozostałych już tak. Drugą fazą, tzw. proliferacyjną, jest zamknięcie się rany oraz wytworzenie w tym miejscu nowej tkanki, która będzie odporna na zakażenia. Proces ten rozpoczyna się w około 3-4 dobie od zranienia i w zależności od rodzaju rany, może trwać nawet 4 tygodnie. W tym czasie w miejsce rany napływają komórki wzrostu, w tym keratynocyty, które mają wpływ na odkładanie się kolagenu typu IV i innych elementów w okolicy błony podstawowej. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie jej prawidłowej struktury, a także zatrzymanie keratynocytów i dalsze ich działanie na powierzchni rany. Keratynocyty syntezują także kolagen typu VII, który ma znaczącą rolę w procesie odtwarzania naskórka oraz wzmacnianiu połączeń pomiędzy naskórkiem a skórą właściwą a także kolagen typu V, który podtrzymuje zdolność migracji komórek. Podczas syntezy ECM dochodzi do odkładania kolagenów typu I i III, prostopadle do powierzchni skóry i na oparciu z fibronektyny. Dzięki temu możliwe jest uzupełnienie ubytków w tkance, poprawę jej rozciągliwości a także tworzenie zrębu dla powstających naczyń krwionośnych. Ważnym punktem fazy drugiej jest tworzenie się tkanki ziarninowej, zbudowanej z fibroblastów i makrofagów, zanurzonych w luźnej macierzy składającej się z kolagenu, kwasu hialuronowego i innych substancji.

 

Kolagen gojenie rany
Kolagen na rany

Najdłuższa faza trzecia, tzw. remodelingu, to próba odbudowy normalnej struktury tkankowej. Komórki dążą do tego, by możliwe było kurczenie rany, po czym jest ona stabilizowana, dzięki odkładaniu składników ECM, w tym także w dużej mierze kolagenów. Po pewnym czasie macierz zewnątrzkomórkowa ulega przekształceniu, m.in. w kolagen typu III. W fazie tej spada szybkość syntezy kolagenu, dzięki czemu powstające blizna zawiera niewielką ilość komórek.

Widzimy więc, że kolagen ma duży wpływ w procesie regeneracji ran, ubytków skóry i blizn, przyśpieszając poszczególne fazy gojenia. Nic więc dziwnego, że preparaty na bazie kolagenu szeroko wykorzystuje się w medycynie estetycznej i wszelkich dziedzinach medycznych, zarówno do niewielkich ran, jak i tych, powstałych po różnego rodzaju operacjach i zabiegach.