Co daje kolagen? Korzyści z regularnego stosowania | HouseofCollagen

Co daje kolagen? Korzyści z regularnego stosowania


Barbara

26 marca, 2021

Co daje kolagen? Korzyści z regularnego stosowania

Przeczytasz w: 12 minut

Popularność kolagenu jest coraz większa, co można zauważyć po tym, że liczba kosmetyków i innych produktów powstałych na jego bazie wzrasta. W Internecie dostępnych jest wiele artykułów, w których wskazane jest jego dobroczynne działanie na skórę i organizm. Dlaczego kolagen cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Co daje jego regularne stosowanie?

 

Kolagen – co to jest?

Kolagen naturalny jest najważniejszym białkiem strukturalnym w organizmie i stanowi 30% całego ludzkiego białka. Ciało produkuje go naturalnie, najwięcej kiedy jest młode. Wraz z wiekiem jego ilość wytwarzana przez znajdujące się w skórze właściwej fibroblasty się zmniejsza. Można to zauważyć po 25. roku życia. Co buduje kolagen? Białko to jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Stanowi ono element łączący skórę, kości, ścięgna i chrząstki. Co kolagen nadaje tkance chrzęstnej? Białko to zwiększa jej odporność na obciążenia mechaniczne. Dodatkowo kolagen działa wspomagająco na organy wewnętrzne.

 

Kolagen skóra infografika

 

Jak kolagen wpływa na skórę i co jej daje?

Białko to znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. Jego działanie jest kompleksowe i wspiera skórę na różnych płaszczyznach. Kolagen do twarzy ma m.in. działanie przeciwzmarszczkowe. Spowalnia on procesy starzenia się skóry i jest nazywany rusztowaniem dla kwasu hialuronowego. Składnik ten ma działanie głęboko nawilżające, pozwala skutecznie zmniejszyć, a nawet zlikwidować oznaki starzenia. Warto stosować kolagen przeciw zmarszczkom, aby jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem. Regularne aplikowanie kosmetyków na bazie tego składnika, a także jego suplementacja wspomagają cerę trądzikową i pozwalają uporać się z zaskórnikami. Skuteczność kolagenu przejawia się też w ten sposób, że zwiększa on jędrność skóry i wyrównuje jej koloryt.

Białko to wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ale też całego ciała. Kolagen przeciw rozstępom sprawdza się bardzo dobrze. Rozstępy powstają w wyniku zerwania włókien kolagenowych, dlatego też wspomaganie skóry właśnie przy użyciu kolagenu niweluje rozstępy. Co istotne jest bardzo bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży. Co istotne, mogą go stosować także kobiety w ciąży. Ponadto kosmetyki na bazie tego składnika można wykorzystać do walki z cellulitem, bliznami czy oparzeniami słonecznymi.

Pojawia się pytanie o to, który kolagen na skórę warto stosować? Dobre efekty daje tropokolagen zawarty w naszych produktach. To kolagen rybi, uzyskiwany ze skóry tych zwierząt, który dodatkowo wzbogacono o koloidalne złoto, srebro i miedź. Tropokolagen ma strukturę potrójnej helisy. Pod wpływem kontaktu ze skórą człowieka rozpada się na peptydy oraz aminokwasy i wnika w nią głęboko. W rezultacie jego stosowanie jest efektywne, hamuje on procesy starzenia i pobudza do produkcji ludzkiego kolagenu.

 

Jak kolagen działa na włosy?

U osób borykających się z niedoborem kolagenu można zaobserwować takie objawy jak wypadanie włosów czy znaczne pogorszenie ich kondycji. Pasma są przesuszone i bardziej podatne na łamanie. Kolagen do włosów dostarcza potrzebnych składników, które mają działanie odżywcze na cebulki, dlatego zdecydowanie warto włączyć go do codziennej pielęgnacji

 

Kolagen na stawy – jakie efekty zapewnia?

O tym, że warto kupić kolagen na stawy, zapewnia sporo osób, które regularnie go stosują i są zadowolone z rezultatów, jakie przynosi. Czego można spodziewać się po takim produkcie? Kolagen jest wykorzystywany przy leczeniu stawów, zmniejsza ich ból i łagodzi inne problemy z nimi związane. Składnik ten ma działanie nawilżające, a w związku z tym chroni stawy przed upływem czasu i sprawia, że więzadła i ścięgna przestają być sztywne. Warto też wiedzieć, że kolagen jest wykorzystywany do odbudowy układu kostnego i w leczeniu chorób układu mięśniowego. To jedne z wielu zastosowań tego składnika w medycynie.

Warto jednocześnie mieć na uwadze jedną istotną kwestię, niezależnie od tego, czy wybierasz kolagen do picia czy w formie żelu i do czego chcesz go stosować. Powinieneś inwestować w hydrat kolagenu, a nie w hydrolizat kolagenu. Produkty na bazie tego drugiego składnika są słabo aktywne biologicznie, a efektywność ich stosowania jest zdecydowanie mniejsza niż kolagenu o strukturze potrójnej Helisy kolagenowej (Hydratu).